Тропарь преподобному Евфросину Синеозерскому

Тропарь, глас 1

От юности вперив ум свой к Богу, блаженне Евфосине, и бегая суеты мира сего, достигл еси в пустыню непроходимую, идеже Богу тя укрепляющу, ангельское житие стяжав, поработал еси довольно Владыце твоему Христу в пощении и в молитвах и во всенощных бдениих и сподобился еси дара Духа Пресвятаго, еже прорицати будущая, наставляя на стезю покаяния притекающих к тебе и послушающих тя. Темже Всеблагий Бог, видя великую твою к Себе веру, нелицемерную любовь и несумненную надежду, дарова тебе, не точию еже веровати в Него, но и еже страдати по Нем, егда от противных сынов в тойже пустыни кровь твоя нещадно излияся, и доселе, якоже Авелева, вопиет к Богу, свидетельствующу о сем нетлением мощей твоих: в няже взирающе умильно вопием: слава, Даровавшему тебе Благодать толику, Егоже и моли о нас.

Ин тропарь, глас 4

От юности вперив ум свой к Богу, блаженне Евфросине, отвержением мира, вселился еси в непроходимую пустыню, в нейже постнически, укреплением Божиим, в молитвах и в пощениих доблественне, якоже достоит, пожил еси, и жизнь свою страдальчески неповинне убиением от сопротивных сынов скончал еси. Сего ради со преподобными и со мученики венчался еси, с нимиже предстоя Престолу Пресвятыя Троицы, моли, молим тя, оставление подати согрешениям нашым и даровати нам велию милость.

Кондак, глас 8

Подражая житию древних отец, Богомудре Евфросине, возненавидев мира сего красоту, вселился еси в пустыню, и веру Христову якоже щит в сердце свое прием, изшел еси, добр воин Царя Небеснаго не на брань противу плоти и крови, но на брань противу кознем невидимаго врага. Темже даровавшейся тебе Духа Святаго Благо­дати, глубоким смирением твоим низложил еси вознесенную того гордыню, и приял еси от Небеснаго Дародателя неувядаемый венец победы. Сего ради сошедшеся любовию вопием ти: радуйся, отче Евфросине, пустынное украшение.