Молитвы святителю Василию, архиепископу Кесарии Каппадокийския, Великому

Молитва первая

О великий во иерарсех, вселенныя учителю богомудрый, преблаженне отче Василие! Велия подвиги и труды твоя, яже во славу святыя Церкве совершил еси: ты исповедник твердый и светильник веры Христовы на земли был еси, светом Боговедения верныя озаряяй, ложная учения попаляяй, и всему миру слово спасительныя истины возвещаяй. Ныне же, велие на небесех имеяй дерзновение ко Святей Троице, помози нам, со смирением к тебе при­падающим, твердо и неизменно святую право­славную веру до конца жития нашего сохранити, от маловерия же, сомнений и колебания в вере соблюди, да не прельщени будем бого­противных и душепагубных учений словеса­ми. Дух ревности святыя, еюже ты пламенел еси, о преславный Церкве Христовы пастырю, возгрей предстательством твоим и в нас, ихже Христос постави быти пастырями, да всеусердно просвещаем и утверждаем в правей вере словесное стадо Христово. Испроси, о милосердый святителю, от Отца светов и всем, всякий дар коемуждо благопотребен: младен­цем благое в страсе Божием возрастание, юным целомудрие, старым и немощным ук­репление, скорбящим утешение, недугующим исцеление, заблуждшим вразумление и ис­правление, обидимым заступление, сиротам и вдовицам защищение, искушаемым благодат­ное поможение, отшедшим от сего временнаго жития, отцем и братиям нашим блаженное упокоение. Ей, святче Божий, призри милос­тиво от обителей горних на нас смиренных, многими соблазнами и напастьми обуревае­мых, и с земли приверженных возведи к высо­те небесней. Преподаждь нам, преблагий отче, твое архипастырское и святое благосло­вение, да оным осеняемии, в сие новое лето и во все прочее время живота нашего в мире, по­каянии и послушании Святей Православной Церкви поживем, заповеди Христовы усердно творяще, подвигом добрым веры подвизающеся, и тако Царствия Небеснаго достигнем, идеже с тобою и всеми святыми сподоби Трои­цу Святую, Единосущную и Нераздельную, пети и славити во веки веков. Аминь.

 

Молитва вторая

О великий и пресвятый святителю отче Василие, преславный вселенския Церкве учителю, славы Пресвятыя Троицы всеусердный поборниче, Матере Божия и Ея пренепорочнаго девст­ва предызбранный исповедниче, пресветлый чистоты, смирения и терпения образе. Се аз многогрешный и недостойный на высоту не­бесную взирати, смиренно молю тя, о премуд­рый Церкве Христовы учителю, научи мя та­ко богобоязненно житие свое проводити, да никогда же на путь, Божиим повелением противен, уклонюся или совращен буду. Соблюди и избави мя твоим многомощным предстательством от соблазнов мира и козней диавольских, якоже избавил еси от них юношу, от Сладчайшаго Спасителя нашего отступивша и во власть сатаны впадша. Даруй мне си­лу душевную усердным быти подражателем добродетелей твоих высоких: соделай мя в ве­ре правей тверда и непоколебима, укрепи мя малодушнаго в терпении и уповании на Госпо­да, возгрей в сердце моем истинную Христову любовь, да небесных благ паче всех желаю и ими услаждаюся. Испроси мне у Господа ис­креннее о гресех сокрушение, да прочее время живота моего в мире, покаянии и исполнении заповедей Христовых провождати буду. Егда же час моего скончания приблизится, ты, о преблагий отче, с Преблагословенною Девою Мариею, тогда ускори на помощь, защити мя от злобных наветов вражиих, и сподоби мя наследника быти райских селений, да купно с тобою и со всеми святыми неприступнаго Божия величества Престолу предстану и Живо-начальную, Единосущную же и Нераздель­ную Троицу прославляю и воспеваю, присно и в безконечныя веки. Аминь.

 

Молитва третья

О великий и преславный святителю Христов, всея вселенския Церкве учителю богомудрый, православия твердый исповедниче и поборниче, всеблаженне отче Василие! Призри от вы­сот небесных на нас, смиренно к тебе припада­ющих, и умоли Господа Вседержителя, Егоже верный на земли служитель был еси, да дару­ет нам веры правыя твердое и неизменное со­хранение, Церкви святей послушание, жития нашего исправление, и во всех нуждах, скорбех и искушениих скорое поможение, терпе­ние же и укрепление. Подаждь нам твое свя­тое благословение, да оным осеняемии, сие новое лето и во вся дни богоугодно в мире и покаянии поживем и во Царствии Небеснем сподобимся купно с тобою и со всеми святыми Живоначальную Троицу воспевати и славити, Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.

 

Молитва четвертая

О великий и пресвятый святителю, отче Василие! Призри от высот небесных на нас, раб Божиих (имена), и умоли Господа, Егоже верный на земли служитель был еси, да дарует нам веры правыя твердое и неизмен­ное сохранение, Церкви Святей послушание, жития нашего исправление и во всех нуж­дах, скорбех и искушениях скорое поможение, терпение же и укрепление. Подаждь нам твое святое благословение, да оным осеняемии во вся дни богоугодно в мире и покаянии поживем и во Царствии Небеснем сподобимся купно с тобою и со всеми святыми Живоначальную Троицу, Отца и Сына и Святаго Ду­ха, воспевати и славити во веки веков.