Молитва во время многодневных проливных дождей

Со умилением вся колена преклонше, Господу помолимся.
Господи помилуй (3 раза),
Опустившись на колена читать следующее:
Владыко Господи Боже наш, древле ревнителя Илию пророка твоего мольбу послушавый, и еже на время дождь удержати изволивый: и ныне человеколюбивый Творче, и милостивый Господи, призри и на нас смиренных и недостойных рабов Твоих смиренныя мольбы, и яко щедр презри наша прегрешения, и умолен быв от самаго Твоего человеколюбия, подаждь ведро достоянию Твоему, и солнце просвети на требующыя и просящыя от Тебе милости: возвесели лице земли нищих ради людей Твоих, младенец же и скот и иных всех животных, ихже насыщаеши Твоим благоволением, и даеши пищу им во благо время. Ей, Господи Боже наш, не отрини вотще мольбу нашу, ниже посрами нас от чаяния нашего, но пощади нас по милости Твоей, и посети щедротами Твоими: исчезают бо всуе дние наши, и оскудевает в болезни живот наш: не погуби убо нас беззаконий ради наших, имиже негодование в ярость Твою на себе привлекохом: но сотвори с нами по тихости Твоей, и по множеству милости Твоея се бо душею сокрушенною, и духом смиренным пред Тобою припадаем, и яко раби непотребни, паче же большия казни достойни, в покаянии умиленно Тебе вопием: согрешихом и беззаконовахом, и прегрешихом во всем, заповеди Твоя преступающе, и сего ради вся, яже наводиши на ны, истиною и судом наводиши: но не до конца тлению, гладу же и погибели предаждь нас, ниже да потопит нас буря водная: но во гневе милости помяни, и туне щедрот Твоих ради умилостивися, и твое создание и дело рук Твоих яко благ помилуй, и от всякаго зла скоро избави.

Возглас
Твое бо есть, еже миловати и спасати нас Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
Помилуй нас Боже по велицей милости Твоей: Собираяй воды во облацех от конец земных, поведением Твоим удержи я, и пусти ведро на земли, со умилением молимтеся всещедрый Владыко, услыши и милостивно помилуй. Призываяй воду морскую, и сию паки всемогущею силою твоею удержати могий, и просветити поднебесную, в покаянии молимтися всемилостиво Господи, услыши и человеколюбно помилуй. Ведро вольное пусти Господи, на земли, и от истления скоро избави нас, болезненным сердцем молимтися, услыши и щедротно помилуй. Посещаяй землю, и умножаяй жита ея: прозябаяй же пажить скотом, и траву на службу человеком: помилуй человеки и скоты, и запрети безгодному дождевному лиянию, солнцу же благовременно возсияти на земли, и умножати плоды ея повели: молимтися благоутробне Господи, услыши и яко благ помилуй. Яко очи раб в руку господий своих, тако очи наши к тебе Боже наш верою взирают, дондеже ущедриши ны: темже не погуби нас безмерною мокротою: но милостивно призри на ны ведром, и щедротно помилуй.
Осияваяй солнце на злыя и благия, и подавая ведро, и росу благоплодоносну, и благодарственныя воздухи на пользу созданию Твоему, не яростию Твоею накажи нас: но милостивно умножи семена земная и плоды ея, в покаянии молимтися, человеколюбче Господи, услыши и яко щедр помилуй. Не помяни беззаконий наших Владыко, аще бо беззакония назриши, никто же постоит пред Тобою: но скоро да предворят ны щедроты Твоя Господи, яко обнищахом зело: да не растлит нас безведрие, и до конца да не погубит, молимтися: скоро услыши и милостивно помилуй. Аминь.