Икона Божией Матери Порт-Артурская «Торжество Пресвятой Богородицы»

(16 / 29 августа)

Пред иконой Пресвятой Богородицы Порт-Артурская «Торжество Пресвятой Богородицы» молятся о флоте, о России, о торжестве Православия, об избавлении от нападения врагов на Россию. Она является покровительницей земли Дальнероссийской.

Молитва ко Пресвятой Богородице пред Ее иконою Порт-Артурская «Торжество Пресвятой Богородицы»

О Пресвятая Госпоже Дево Богородице, превышшая Херувимов и Серафимов и святейшая всех святых! Припадая к святей иконе Твоей, смиренно молимся: вонми гласу моления нашего, виждь скорби, виждь беды наша, и яко любвеобильная Мати, потщися на помощь нам безпомощным, умоли Сына Твоего и Бога нашего: да не предаст земли нашея на поругание варваров, да не погубит нас за беззакония наша, но явит человеколюбно нам милость Свою. Испроси нам, Владычице, у благости Его телесное здравие и душевное спасение, мирное житие и земли плодоносие, воздуха благорастворение и благословение свыше на вся благая дела и начинания наша, и якоже древле милостивно явила нам икону Твою Порт-Артурскую, яко защитницу земли Дальнероссийския, но за неверие и неблагоговение к святыням церковным язычниками плененную, тако и ныне припадаем ко вновь обретенному Твоему образу и приносим наше усердное молитвословие.
О Царице Всепетая! Простри ко Господу богоноснеи руце Твои, имиже Богомладенца Иисуса Христа носила еси и умоли Его избавити нас от всякаго зла. Яви, Владычице, милость Твою нам: болящия исцели, скорбящия утеши, бедствующим помози и сподоби нас благочестно житие земное совершити, христианскую кончину получити и Царствие Небесное наследити Матерним Твоим ходатайством к Рождшемуся от Тебе Христу Богу нашему, Емуже со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом подобает всякая слава, честь и поклонение, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Днесь торжествует град Владивосток, и с ним сликовствуют вси пределы земли Дальнероссийския, сретая вновь обретенную икону Твою, Богомати, Порт-Артурскою нареченную, в благословение и знамение торжества христолюбивому воинству Дальней России дарованную, на ню же взирающе, вси зовем: Русь Святая, храни веру Православную, в ней же твое утверждение.

Кондак, глас 4
Избранней от всех родов Заступнице нашей и Царице, покровом Твоея благости покрывающей пределы земли Дальнероссийския, благодарственная пения приносим Ти раби Твои, Богородице. Ты же, яко Всемилостивая Владычице, от всяких нас бед спаси и вечных мук свободи.

Величание
Величаем Тя, Пресвятая Дево, Богоизбранная Отроковице, и чтим образ Твой святый, имже точиши исцеления всем, с верою притекающим.