Тропарь святому благоверному князю Александру Невскому

Тропарь, глас 4

Яко благочестиваго корене пречестная отрасль был еси, блаженне Александре, яви бо тя Христос яко некое Божественное сокровище Российстей земли, новаго чудотворца преславна и Богоприятна. И днесь сошедшеся в память твою верою и любовию, во псалмех и пениих радующеся славим Гос­пода, давшаго тебе благодать исцелений. Егоже моли спасти град сей, и стране нашей Богоугодней быти, и сыновом Российским спастися.

Тропарь, глас 4 (Перенесение мо­щей)

Познай свою братию, российский Иосифе, не в Египте, но на Небеси цар­ствующий, благоверный княже Алек­сандре, и приими моления их, умножая жита людем плодоносием земли твоея, грады владычествия твоего ограждая молением и православным христианом на сопротив-ныя споборствуя.

Величание (на успение великого князя Александра Невского)

Величаем тя, благоверный княже Александре,  и чтим святое успение твое,  и ныне молиши за нас  Христа, Бога на­шего.

Кондак, глас 8

Яко звезду тя пресветлую почитаем, от востока возсиявшую, и на запад пришед­шую, всю бо страну сию чудесы и добротою обогащаеши, и просвещаеши верою чтущия память твою, Александре блаженне. Сего ради днесь празднуем твое успение, людие твои сущии, моли спасти Отечество твое, и вся притекающия к раце мощей твоих, и верно вопиющия ти: радуйся, граду нашему утверждение.